Velikost je důležitá
Velikost vybírejte podle plemena a účelu misky. Na vodu by měla být miska větší a hlubší, aby měl pes dostatek čerstvé pitné vody stále k dispozici. Na krmivo může být miska mělčí a menší. Všeobecně platí, že pro malá plemena je vhodná miska od 0,2 do 0,5 l, středně velká 0,7 až 1 l velká plemena 1 l a více a obří plemena misky o objemu nad 2 l. Není to ovšem striktní pravidlo. Pokud víte, že váš pes vypije opravdu hodně, může mít misku i větší, než je standardně uvedeno.
Materiál
Použitý materiál také hraje významnou roli pro váš komfort. Plastové misky jsou velmi lehké a bývají i levnější. Nerezové misky se snadno omývají a bývají velmi oblíbené. Většina má také na spodní straně gumový kroužek, který působí jako protiskluzová úprava. Keramické misky jsou mnohdy velmi krásně vypracované a bývají oblíbené u zákazníků, kteří mají rádi přírodní materiály. Betonové misky se používají zpravidla pro psy venku na zahradě, protože jsou velmi těžké a vydrží i nižší teploty.
Poměrně novým materiálem je tzv. melamin. Jedná se o moderní plastovou hmotu, která je velmi pevná a odolná. Svým vzezřením se podobá porcelánu díky svému lesku. Většina z nich je také opatřená gumovými nožičkami, nebo gumovými kroužky na spodní straně.
Umístění misky
Při výběru vhodného místa pro misky na krmivo a vodu dbejte na to, aby měl pes během krmení klid. Vyberte místo, kde o misky a vašeho mazlíčka nebudete zakopávat a zároveň bude mít pes pohodlný přístup. Také by miska neměla po povrchu klouzat, takže pokud máte v kuchyni dlaždičky, je dobré volit misku s protiskluzovou úpravou nebo pod ní dát podložku. Počítejte také s možným rozlitím vody, nebo „vyzobáváním“ krmiva z misky. Některá malá plemena mají v oblibě tzv. „hru na slepici“, kdy si krmivo nejprve vyndají z misky a teprve pak jej očichají, zda je ta konkrétní granulka hodna jejich pozornosti (i přesto, že jsou vlastně všechny stejné). Podložky jsou proto velmi praktické nejen v případě koberců.
Cestovní misky
Během dlouhé cesty by měl mít váš mazlíček také pravidelný přístup k vodě. Pokud je cesta delší, jak jednu hodinu, zainvestujte do praktické nádoby na vodu. Ty jsou dělané tak, že voda je v plastové nádobě, ke které je na pohyblivý kloub připevněna miska. Vodu z nádoby do misky postupně vytlačujete. Tak máte pořád v zásobě vodu na další cestu. Tyto speciální flašky bývají na karabinku. Můžete je tedy připevnit k opasku a tak je využít, i pokud se chystáte na delší procházku v teplých měsících. Existují i cestovní misky na krmivo. Například silikonové skládací misky. Dají se složit a zase rozložit, takže nezabírají příliš místa. Krmivo ale podávejte pouze v případě, že váš pes není ve viditelném stresu, jinak by mohl zvracet a zbytečně si tak podráždit žaludek.
Dvojmisky
Tyto misky mají své výhody i nevýhody. Pokud se jedná o klasické dvojmisky, nedoporučuje se příliš využívat je na způsob - v jedné je krmivo, ve druhé voda. Při každé výměně vody, která by měla být pravidelná, musíte totiž vysypat a znovu nasypat také krmivo. Proto jsou lepší dvojmisky, které mají ve svém základu i jednotlivé nerezové mističky. Ty jsou samostatně vyjímatelné. Tak máte misku 4v1, která vypadá velice pěkně a zároveň je praktická.
Zásobníky na krmivo
Pokud se chystáte na jeden až dva dny na dovolenou a nemá se o vašeho pejska kdo postarat, můžete jej nechat doma v zabezpečeném bytě. Pro tyto příležitosti můžete využít zásobníky na krmivo. Granule tak padají do misky postupně a pes si tedy uzobává podle potřeby. Pro skutečné žrouty, kteří nemají nikdy dost, jsou zde misky, do kterých můžete krmivo nadávkovat. Díky časovači se jednotlivé dávky postupně odkryjí podle nastavených časových intervalů.
Něco navíc
Některá plemena psů mají speciální požadavky a i pro ně jsou zvlášť upravené misky na krmivo i na vodu. Například kokršpaněl díky svým dlouhým plandavým uším potřebuje misku dostatečně hlubokou a zároveň úzkou. Existují tedy pro ně takovéto misky, které jsou vždy označovány jako „misky pro kokršpaněly“. Vejde se do ní především tlamička a dlouhé uši zůstávají venku.
Pro větší plemena je dobré volit buď zvýšené misky, nebo misky ve stojanech, kdy si můžete velikost navolit. Správná výška je v oblasti hrudníku, aby pes při krmení nemusel sklánět hlavu příliš dolu. Hrozí totiž, že pokud pes hltá příliš rychle, spolkne s krmivem příliš vzduchu a poté hrozí torze žaludku. Ta je pro psy velmi nebezpečná. Další prevencí je také zajištění po každém krmení dostatek klidového režimu.
Ani na malá štěňátka výrobci nezapomínají. Aby se o krmivo nepřetahovali, existují pro ně misky, které mají vyvýšený střed. Miska tak připomíná malé korýtko, kolem kterého se štěňátka vyrovnají jedno vedle druhého a tak si vzájemně nepřekážejí a mohou přijímat potravu všechna z jedné misky.